Przyjeżdżając do Rybnika lub będąc jego mieszkańcem, możemy być pewni, iż każdy z nas znajdzie tutaj coś dla siebie. Osoby lubiące zwiedzać zabytkowe miasta i poznawać historię odwiedzanych miejsc z pewnością powinny zobaczyć obecny sąd rejonowy, a kiedyś zamek piastowski, który zajmował miejsce obecnej siedziby sądu. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Rybnika jest także rynek, a przy nim budynek dawnego ratusza z ładną wieżą zegarową pochodzącą z początku XIX wieku. W tym żółtym dawnym ratuszu miejskim mieści się obecnie muzeum miejskie, które warto odwiedzić.

Latem warto wybrać się nad Zalew Rybnicki, który jest rajem dla wędkarzy. Zalew w Rybniku należy do jednych z najcieplejszych w Polsce – nawet w zimie temperatura wody nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Zapaleni wędkarze znajdą tu wiele gatunków ryb o naprawdę dużych rozmiarach. Nad Zalewem Rybnickim działa także Spółka Żeglarska i Klub Żeglarski. W okresie letnim miłośnicy żagli i wiatru mogą popływać na jachtach, wziąć udział w regatach żeglarskich, a w kawiarence żeglarskiej spotkać się z innymi zapalonymi sternikami i posłuchać opowieści o przygodach na łódkach. W sklepie żeglarskim mieszczącym się nad zalewem można kupić elementy osprzętu żeglarskiego, ale i wypożyczyć jacht lub rowerek wodny.

W Rybniku odbywają się corocznie różne imprezy kulturalne. W okresie letnim, najczęściej w czerwcu, odbywają się Dni Rybnika. Taka impreza trwa kilka dni, które wypełnione są najróżniejszymi imprezami muzycznymi, plastycznymi, sportowymi. W czasie tych dni odbywają się koncerty lokalnych wokalistów i zespołów muzycznych, organizowane są konkursy sportowe, zabawy i mecze. Możemy wówczas posłuchać także koncertu muzyki klasycznej, obejrzeć wystawy prac plastycznych. Zazwyczaj odbywa się wówczas także Jarmark Śląski, na którym prezentowane i sprzedawane są wyroby regionalne – regionalne, śląskie wyroby kulinarne i dania, regionalne wytwory artystyczne, dawne przedmioty użytkowe. Taki jarmark służy promocji lokalnych, regionalnych tradycji, o których pamięta coraz mniej mieszkańców Śląska.

READ  Rybnik: Kultura

Ciekawą coroczną imprezą jest także Rybnik Blues Festiwal, odbywający się w Rybnickim Centrum Kultury. Miłośnicy bluesa muszą obowiązkowo wziąć udział w tej imprezie, podczas której będą mieli szansę usłyszeć muzyków bluesowych z całej Polski i z zagranicy.

Rzemiosło i przemysł Previous post Rzemiosło i przemysł
Zabytki Rybnika Next post Zabytki Rybnika