Kultura w mieście Rybnik

W Rybniku nie można narzekać na brak instytucji kultury, w których z powodzeniem każdy znajdzie dogodną dla siebie formę spędzania wolnego czasu.

Skoro mowa o instytucjach kultury, to jako pierwsze na tej liście powinny figurować właśnie domy kultury. Oferują zwykle ciekawe i różnorodne atrakcje dla wszystkich zainteresowanych. W Rybniku domy kultury znaleźć można w co najmniej kilku dzielnicach, takich jak Boguszowice, Chwałowice, Niedobczyce czy Niewiadom. Młodzieżowy Dom Kultury zlokalizowany jest w dzielnicy Maroko-Nowiny, zaś Klub „Harcówka” w Ligocie- Kuźni Ligockiej. Wiele dzieje się także w Fundacji Elektrowni Rybnik, której główna siedziba znajduje się przy ul. Podmiejskiej w Rybnickiej Kuźni.

W mieście istnieje kilka kin, w tym dwa multipleksy (Multikino przy ul. Bolesława Chrobrego 1 w Focus Mall i Cinema City na ul. Raciborskiej 16 w centrum handlowym Plaza). Dla tych, którzy nie przepadają za tego typu obiektami w Rybniku także się coś znajdzie. Ważnym punktem na mapie miasta jest kino „Kultura” zlokalizowane przy ulicy Saint Vallier 1, w Rybnickim Centrum Kultury. RCK oprócz seansów filmowych w rzeczonym kinie, oferuje mieszkańcom i przyjezdnym wiele innych dodatkowych atrakcji. Wszelkie informacje na temat imprez odbywających się w Rybnickim Centrum Kultury znaleźć można na stronie internetowej www.kultura.rybnik.pl. Inne obiekty w mieście to kino „Zefir” przy ul. Pl. Pokoju 1 oraz znajdujące się w chwałowickim Domu Kultury kino „Plejada” (ul. 1 Maja 95).

W Rybniku nie brakuje także galerii, w których zawsze można obejrzeć jakieś interesujące ekspozycje. Część z nich funkcjonuje pod patronatem innego rodzaju miejskich instytucji, jak chociażby Galeria Jasna i Galeria pod Smokiem w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. J. Szafranka, a także Galeria Smolna w filii nr 8 przy ul Reymonta. Na ul. Saint Vallier 1 funkcjonuje galeria „Oblicza” i Galeria Sztuki Rybnickiego Centrum Kultury, zaś w Domu Kultury w Chwałowicach Galeria Kolumnowa oraz Galeria Fotografii DeKa. Do tej samej kategorii należy także Galeria Klubu Energetyka na ul. Podmiejskiej. Ciekawym obiektem, w którym wystawiane są prace pacjentów rybnickiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, jest galeria „Pod Wieżą” przy ul. Gliwickiej. Warto także wymienić Galerię Art Cafe, Galerię Po Godzinach, Galerię w Hallu, TeleGalerię czy Monmartre. Przy rybnickim rynku znajduje się także połączony z galerią sklep zaopatrzenia artystów plastyków.

READ  Szpitale w Rybniku

Wśród rybnickich bibliotek najbardziej wyróżnia się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, której główna siedziba mieści się przy ul J. Szafranka 7, posiadająca liczne filie w całym mieści. Oprócz tego w Rybniku istnieje także Biblioteka Pedagogiczna (ul B. Chrobrego 27) oraz, umiejscowiona w siedzibie PiMBP przy ul. Szafranka, Aliance Francaise.

Z innych instytucji warto wymienić miejskie Muzeum, z siedzibą w ratuszu (ul. Rynek 18), a także Filharmonię Rybnicką znajdującą się przy ul Smolnej 15 G oraz Śląskie Centrum Muzyczne (ul. Wł. Hibnera 41).

Oprócz stałych punktów na kulturalnej mapie miasta, nie można zapominać także o różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak chociażby liczne koncerty, sprawiających że miasto żyje. Kultura propagowana w Rybniku, w wielu miejscach i formach, dodaje miastu tego szczególnego charakteru, który dla wielu czyni je najlepszym miejscem do życia.

Historia Rybnika Previous post Historia Rybnika
Historia Rybnika - kalendarium Next post Historia Rybnika – kalendarium