Szpital dla kobiet
Szpital powstał ok. 1650 z inicjatywy Ferdynanda Leopolda Oppensdorfa na ulicy Rudzkiej (obok dzisiejszego Kościoła MBB)
Szpital przy ulicy Rudzkiej
Szpital zaczęto budować w 1857 r. Przeznaczony dla pracowników górnictwa i hutnictwa. Rozbudowywany od 1902 r. Szpital posiadał własne gospodarstwo z agregatami prądotwórczymi.
Szpital – św. Juliusza
Szpital powstał z inicjatywy Juliusza Rogera, który zmarł w 1865r. Sam szpital powstał na przełomie 1868/69 staraniem księcia raciborskiego. Wtedy był to jeden z nowocześniejszych obiektów w rejonie. W 1894 r. dobudowano kaplicę. Od 1871 r. szpital prowadził Śląski Związek Kawalerów Maltańskich.
Szpital Prowincjonalny Zakład dla Chorych Psychicznie
Szpital Prowincjonalny Zakład dla Chorych Psychicznie otwarty w 1886 r. Należał wtedy do jednego z największych takich ośrodków w Europie. W 1917 r. szpital otworzył swoją filię w budynku w Rybnickiej Kuźni. W czasie II wojny światowej w szpitalu medyczne służby niemiecki przeprowadzały zabiegi eutanazji na chorych. 24 stycznia 1945 r. większość służb medycznych i administracyjnych opuściły szpital pozostawiając ok. 1700 chorych z nielicznym personelem. Część pacjentów sama zaczęła opuszczać szpital ginąc od ognia sił radzieckich okopanych nad Rudą – gdzie przebiegał front – lub od Niemców broniących Rudzkiej Góry, gdzie znajdował się szpital. Przypuszcza się, że w ten sposób zginęło ok. 300 – 400 pacjentów. Uważa się, że w czasie całej wojny w szpitalu psychiatrycznym zmarło lub zostało zamordowanych 3 tys. osób. 26 stycznia 1945 r. w filii szpitala psychiatrycznego w Rybnickiej Kuźni Rosjanie zabili ok. 40 umysłowo chorych (mógł ich sprowokować gest „Heil Hitler” jednego z chorych lub zawalenie się mostku przez który przejeżdżał radziecki czołg – co mogli uznać za niemiecką dywersję) Filię zakładu w Kuźni zamknięto w 1976 r.
Szpital na żorskiej
Wcześniej był domem zakonnym Sióstr Miłosierdzia św. K. Boromeusza
Szpital
Budowę szpitala rozpoczęto w 1970 r. Jednak brak funduszy wstrzymało budowę. Ponownie prace ruszyły w latach 90 – tych kolejno oddając do użytku części 11- piętrowego szpitala. Do nowego budynku zaczęto przenosić oddziały szpitalne ze starych budynków z ulicy Żorskiej, Rudzkiej i Juliusza.